Rekvalifikace přes úřad práce

Rádi byste se rekvalifikovali, ale Vaše finanční možnosti Vám to neumožňují? Vždy máte možnost o úhradu kurzu požádat na úřadu práce. Nemusíte být nezaměstnaní a v evidenci úřadu práce zaregistrovaní jako uchazeči o zaměstnání. Je možnost se zaregistrovat jako tzv. zájemce a pak můžete plnohodnotně podat žádost o zvolenou rekvalifikaci.

     Žádost se v obou případech je třeba podat minimálně měsíc před zahájením kurzu na příslušných formulářích. Jeden list v žádosti Vám musí potvrdit rekvalifikační zařízení, jde o potvrzení o ceně.

     Žádost je nutné správně zdůvodnit.  Protože jde o státní peníze, nebo prostředky z Evropských fondů, musí vést absolvování kurzu ke kvalifikaci, kterou uplatníte ve svém zaměstnání, najdete si nové zaměstnání na základě nového vzdělání, nebo zahájíte podnikání v oboru rekvalifikace. V tomto případě nesupluje kurz zájmový kroužek, což si občas někdo myslí.  Nutno podotknout, že úhrada kurzu ze strany úřadu práce není nároková. Úřady práce žádosti zvažují a projednávají.  Proto je třeba žádost náležitě odůvodnit a vysvětlit.

     Úřady práce mohou uhradit pouze kurzy, rekvalifikace, profesní kvalifikace, které mají akreditaci ministerstva školství. Na našich stránkách najdete zejména kurzy, které tuto akreditaci mají, ale nabízíme i programy, které jsou zkrácené, a o jejich úhradu nelze úřad práce požádat. Ministerstvo školství totiž určuje minimální hodinovou dotaci kurzů, a tu je třeba dodržet v případě, že úřad práce kurz hradí. Je nutné mít pro rekvalifikaci náležitý časový prostor, abyste dokázali zvládnout i provozní praxi, která ve většině případů je vyšší než 100 hodin.  A ještě jedna důležitá poznámka. Úřad práce kurz hradí zpětně vzdělávacímu středisku a zdůrazňuji – pouze v případě, že složíte zkoušku profesní kvalifikace na závěr kurzu. Pokud se Vám to z nějakého důvodu nepovede, musíte uhradit kurz z vlastních peněz.

     Protože jsou určité rozdíly mezi jednotlivým profesními kvalifikacemi a kurzy, doporučujeme přijít do kanceláře nebo zatelefonovat, a my Vám vše, co budeme vědět, vysvětlíme. 

Autor: PhDr. Věra Jirásková
Publikováno: 03. 01. 2022