IVEX slaví 30 let

Za námi je již třicet let.

Už je to tak.  Na jaře 1992 byla rozhodnutím čtyř společníků založena vzdělávací agentura, která dostala jméno IVEX, s.r.o. a byla tak zapsána do obchodního rejstříku.

Třicet let je dlouhá doba, a tak se se samozřejmě postupně měnilo i zaměření činnosti a její rozsah.  A s trochou nostalgie my, zakládající členové, vzpomínáme, jak se nám agentura rodila pod rukama a jak jsme začínali nabízet své služby v nově se utvářejícím společenském prostředí po sametové revoluci.  Slova jako blána, ormig, dálnopis a další patří dnes k archaismům. Do kanceláře nás přišel navštívit i ředitel úřadu práce, který zaváděl pro uchazeče rekvalifikační kurzy. Hledala se jejich podoba, náplň a způsoby kontroly jejich úrovně.

Během třiceti let se toho stalo mnoho. Firmě se dařilo dobře, méně dobře i špatně. Musela se řešit spousta problémů, ale to, že je IVEX, s.r.o. stále na trhu práce svědčí o tom, že vždy se našlo optimální řešení.

Čím jsme začínali? Byly to kurzy s gastronomickým zaměřením.  Číšníci a kuchaři, později barmani, cukráři. V dalším období bylo vždy po určitou dobu něco stabilního a něco aktuálně žádaného.  Pokud pominu výše uvedené stálice, kterými se mimochodem stěžejně zabýváme dodnes, soustředili jsme se na obory vzdělávání jako například příprava daňových poradců, makléřů, pracovníků v sociálních službách, prodavačů. Další velkou oblastí byla floristika a zahradnictví a v neposlední řadě také stavební profese, které nechybí ani v naší současné nabídce. Několik let jsme také organizovali nástavbové studium v oboru protokolárních a ceremoniálních služeb.

Kurzy jsme nabízeli a organizovali především v Praze, ale dlouhodobě jsme spolupracovali se středními školami a učilišti na řadě míst po celém Česku. Je možno jmenovat Plzeň, České Budějovice, Tábor, Batelov, Třešť u Jihlavy, Žďár nad Sázavou, Jeseník, Liberec, Litoměřice, Kutnou Horu a Čáslav, Louny, Liběchov, Lednici.

Celkové zaměření firmy bylo vždy soustředěno na profesní přípravu, a proto kurzy v převážné většině byly akreditované ministerstvem školství a po vytvoření Národní soustavy kvalifikací probíhaly v souladu s realizací tzv. profesních kvalifikací. Věříme, že jsme tak pomohli dosáhnout řadě našich absolventů jejich cíle, najít uplatnění v oboru, který je oslovil, je jim blízký a bohužel po základní škole šli jinou cestou.

Ale dosti úvah. Bylo zajímavé se znovu u příležitosti 30. narozenin firmy podívat na místa, která se stala jejím dlouhodobějším domovem. Přiznám se, prošli jsme je. Mnohé objekty prošly změnou, přestavbou, modernizací, jiné naopak zchátraly. Podívejte se s námi.

Takže IVEXu do další třicítky hodně štěstí.

Autor: PhDr. Věra Jirásková
Publikováno: 06. 02. 2023